This Browser is no longer supported. Please switch to a supported Browser like Chrome, Firefox, Safari or Edge.
Вашият избор
Wienerberger Brick Award 2020: В чест на висококачествената керамична архитектура
Виена, 23 Септември, 2020 – „Архитектурата има специфична свързваща роля, която координира връзките между хората и инфраструктурата. В градска среда, виждаме нуждата от иновативни подходи, които предоставят креативна атмосфера в строителството на жилищни сгради и офиси.“ – това заяви Хаймо Шойх (Heimo Scheuch), Председател на управителния съвет на Винербергер.
Архитекти от цял свят показаха своите иновативни концепции с керамични материали: 644 проекта от 55 държави и 520 архитекта участваха в конкурса.
Победителите на Wienerberger Brick Award 20 впечатлиха журито с креативни и дръзки архитектурни концепции.
За първи път в историята на конкурсът, Brick Award 20 беше събитие, достъпно за всички през онлайн лайвстрийм.
Модерният и динамичен свят, в който живеем, постоянно налага разнообразни промени и в сферата на архитектурата. Затова индустрията трябва да бъде бързо и лесно адаптивна към нов дизайн, материали и разнообразни технически приложения.
Освен завишените очаквания за естетика, архитектурата като индустрия е подложена на постоянно покачващите се технически изисквания и строги регулации относно качеството на използваните материали. На свой ред, енерго-ефективното строителство и тенденциите към рециклиране, са едни от главните направления, на които днешната архитектура обръща значително внимание.
Като финал на трудното задание, професионалистите в сферата трябваше да имат предвид и тенденциите на пазара и покупателната способност на крайния потребител.
Затова, конкурсът Wienerberger Brick Award предостави за пореден път възможност на архитекти от цял свят да споделят своите иновативни концепции с керамични тухли.
„Целта на конкурса е да вдъхновява, да споделя концептуални дизайни и да търси нови и дръзки начини на строителство. 2020-та година отбеляза деветия пореден път, в който Винербергер представя този интернационален конкурс. За тазгодишното издание, Wienerberger Brick Award достигна рекордни цифри – 644 проекта, 55 държави, 520 архитекта!“ – Хаймо Шойх (Heimo Scheuch), CEO Винербергер.
Конкурсът Wienerberger Brick Award 20 раздаде награди в пет категории, един Голям Приз и една Специална Награда на обща стойност от 29,500 €. Категориите в конкурса бяха:
“Feeling at home” (11 финалиста)
„Living together” (10 финалиста)
“Working together” (9 финалиста)
“Sharing public Spaces” (11 финалиста)
“Building outside the box” (9 финалиста)
Последната категория е пряко съсредоточена върху креативни проекти с поглед към бъдещето, които комбинират иновативни приложения на тухли, използването на нови строителни технологии както и керамична орнаментика по специална изработка.
Журито
Тазгодишното жури на конкурса се състоя от 5 меджународно признати имена в архитектурата:
Арх. Джонатан Сърджисън (Jonathan Sergison), Сегисон Бейтс Архитекти, Великобритания
Победителите
В деветото издание на конкурса имаше проект, който се отличи от всички останали и взе не само Гранд Приза, но и наградата в категория „Sharing Public Spaces”. Това бе проектът на Университета в Силезия, Факултет по радио и телевизия с архитекти BAAS arquitectura, (Испания); Grupa 5 architekci (Полша) и Maleccy biuro projektowe (Полша).
На пръв поглед, сградата допълва историческата структура на улицата в Катовице, която е пропита с историята на Силезийските въглища. Радикалният, но фин архитектурен подход си проличава в тъмно-засенчената отворена тухлена решетка, която изцяло обгръща скромно съществуващата многофамилна къща на миньори. В по-голяма абстрактна конструкция в постройката се помещава и производство на електрически крушки, като това е спечелен Европейски проект по архитектура с цел съоръжението да не бъде разрушено.
Победителят в категорията „Living together” е устойчивият проект Prototype Village House” на Рафи Сегал (Rafi Segal) и екип от работилници на Масачузетския Технологичен Институт (МТИ).
Къщата е прототип за достъпна акомодация, чиято модерна и ефикасна архитектура е специално адаптирана за местните нужди в Руанда.
Поради тази причина, проектът е изследвал типологията на жилища в региона, като предоставя различни възможности за комбиниране на къщите по двойки с различно разположение, създавайки различни градски модели.
„Iturbide Studio“ на архитект Тайер Маурисио (Taller Mauricio) и архитект Роша Габриела Карийо (Rocha Gabriela Carillo) (Мексико) е проектът, който спечели наградата в категория “Feeling at home”.
Върху 7x14-метров парцел архитектите построиха триетажна тухлена кула, която се издига от мрежа на нискоетажни съседни сгради. Състои се от три подредени помещения от 28 квадратни метра, като структурата е обградена от северната и южната страна от вътрешен двор. Малката и деликатна конструкция позволява лесно движение из стаите през плъзгащи се прозорци с големина на стената към двата двора.
Имайки предвид, че къщите в този квартал на Мексико Сити имат предимно един-два етажа, в триетажното “Iturbide Studio” различните пространства се открояват много интензивно, свързвайки улицата и приземния етаж със силуета на града, където разнообразните и оживени покриви на сградите съжителстват с върховете на дърветата.
Накратко – „произведение, което преди всичко търси тишина, синтез, непрекъснато, повтарящо се и почти натрапчиво използване на определен материал."
В същата категория проектът „Can Jaime i n´Isabelle“ от „TEd´A arquitectes“ в Испания бе отличен със Специалната Награда на конкурса.
Разположена на леко склонен хълм, тази еднофамилна къща в Майорка интерпретира класическия тип дворна къща по съвременен начин. Архитектурата е изградена върху квадрат, без да се налага стриктно и догматично да следва геометрията.
Запечатани отвън в по-голямата си част, класическите дворни къщи разкриват разнообразни пространства, пътеки, растения, затворени, отворени и покрити места: аркади, веранди, тераси. Архитектите TEd'A също използват този тип, за да впишат къщата в пейзажа: камъните на имота са интегрирани във външните бетонни стени, а със зелените покриви къщата става част от културния пейзаж, който се пренася напред с нея.
Строителните материали се прилагани с изключителна точност, така че вътрешните пространства да изглеждат като външни пространства, изтеглени навътре - и обратното. Използването на тухли за изграждането на стените е особено ценено поради факта, че се изгражда място, което, използвайки собствените си ресурси, ще развие приятен микроклимат в различни периоди от годината.
В категорията „Working together” журито избра за победител проектът на Градския Архив в Делфт, Холандия на Office Winhov (Холандия) и Gottlieb Paludan Architects (Дания).
Журито намери този проект за изключително ясен и прецизно изграден. Откритият приземен етаж е в голяма степен в съответствие с ролята на архива като обществена сграда, място, където историята на града може да бъде показана и достъпна.
Oт друга страна, със своите геометрични аранжировки, напълно затворените фасади на зоната на архива карат човек да си мисли за рафт за книги: тънки плочи, изработени от сглобяеми бетонни части, оформят „рафтовете“, между които на различни дължини стърчат тухлени пиластри, напомнящи на шипове от книги.
Сградата се представя като тектонична композиция на линии с ефект на дълбочина. Степента на абстракция на релефите отговаря на хаптичните качества на тухлите и създава скулптурен пасианс, който е едновременно затворен и достъпен.
Библиотеката Maya Somaiya от Sameep Padora & Associates, Индия, бе наградена от журито като победител в най-иновативната категория на конкурса „Building outside the box”, като проектът който има всичко, което изисква тази категория.
Пейзажът може да изглежда безперспективен, но тук Sameep Padora и неговото студио в Мумбай са оформили балетна сграда, която изглежда расте като естествено извита от земята. Сложната форма на покрива е направена и оформена от три слоя плитки - 32 милиметра - тухлени керемиди. Съхранявани в компресия, те оформят леки сводове, доказващи колко приключенски съвременен дизайн може да бъде реализиран в прости и местни материали. Този плаващ пейзаж служи за детска площадка към училищната сграда и в същото време обхваща функциите на библиотека. Използвайки историческо вдъхновение от стари тухлени сводове в различни части на света и проектирайки със сложен компютърен софтуер, този проект се изразява с усъвършенствана тухлена структура.
Винербергер е водещ международен доставчик на строителни материали и инфраструктурни решения. ВИнербергер е най-големият производител на тухли в света (Porotherm, Terca) и лидер на пазара за глинени керемиди (Koramic, Tondach) в Европа, както и за бетонни павета (Semmelrock) в Централна и Източна Европа. В системите за тръби (керамични тръби Steinzeug-Keramo и пластмасови тръби Pipelife), компанията е един от водещите доставчици в Европа. Със своите 201 производствени обекта, групата Винербергер генерира приходи от 3,5 милиарда евро и EBITDA LFL от 587 милиона евро през 2019 година.