Мразоустойчивостта на керемидите е важен техен показател, особено в райони на континента, където валежите са силни и дълготрайни и периодите с минусови температури – продължителни.
Мразоустойчивостта на керемидите се симулира в специално оборудвани лаборатории и се измерва с броя цикли на замразяване и размразяване, при което керемидите се напояват с вода, като след всеки цикъл се проверява, дали по керемидите няма недопустими повреди. Така циклите на мразоустойчивост дават представа, колко пъти през тежките зимни месеци керемидите могат да замръзват напълно и въпреки това, да не се разрушат.
Замръзването на керемидите е опасно единствено, ако те са поели много влага и затова правилното вентилиране на покривното пространство е от изключителна важност, като се цели керемидите да отделят поетата влага максимално бързо. За целите на намаляване на водопоглъщането на керемидите (под 6%), те се изпичат на висока температура (над 1000 оС), при което плътната керамична структура съдържа малък брой пори, в които гравитачно или капилярно да може да прониква вода. Съгласно изискванията на продуктовия стандарт изискването за мразоустойчивост в България е 90 цикъла, но всички продукти на Винербергер отговарят на най-високия клас на мразоустойчивост – 150 цикъла.