Освен керемидите, имаме нужда от подпокривно фолио – то ни гарантира, че дори и да проникне случайно вода под керемидите, то ще спре водата да продължи марша си към дървената конструкция или още по-лошо - да прокапе над главите ни. Тук трябва да сме особено взискателни и да търсим най-доброто. Ако се поскъпим при него много скоро ще трябва да сменим самото фолио или дори да подменим цялата летвена скара и изобщо цялата покривна конструкция, защото то е защитникът й.
Единственото, което стои на пътя на влагата е това фолио, а то не може да е какво да е. Това, което препоръчваме е т.н. трислойнo паропропускливо фолио с активен слой: монолитна мембрана, осигуряваща дифузионно отвеждане на парата. Освен това то трябва да има висока устойчивост на температура, защото през лятото температурата под керемидите често надвишава 80оС, а при по-тъмните модели дори 100оС и ако фолиото е некачествено, то просто се „разпрашава“ и изчезва, което както казахме излага цялата дървена конструкция, топлоизолация и нас без защита срещу случайно проникнала вода под керемидите.
За да се вентилира пък пространството под керемидите и изобщо да не се стига до образуването на кондензна влага, имаме нужда от правилно отвеждане на водните пари. Това става чрез вентилиране на въздуха между керемидите и фолиото - благодарение на вентилиращите керемиди, които имат специфична форма, и се поставят обикновено на втория и предпоследен ред.
Завършващите елементи за билото като капаците пък осигуряват пътя на потока на въздуха, така че той да бъде отведен от стрехата и входовете на вентилационните керемиди до билото и да напусне пространството между керемидите и летвената скара. Това постоянно движение на въздуха не само отвежда натрупаната кондензна влага по долната част на керемидите, но и осигурява по-добра топлоизолация на покрива особено през лятото. При толкова много отвори обаче – при стрехата, под капаците при билото и маията - е важно да сме сигурни, че оттам няма да влязат птици или насекоми, които също да намерят убежище под новия ни покрив. Затова не трябва да пропускаме да си набавим вентилационна лента за под капаците, комбинирани вентилационни елементи при улука или решетка за птици и уплътнение за улама.
Комбинираният елемент за вентилация при улука е комбинация от подобен на гребен елемент и решетка с малки дупчици, които са достатъчно големи, за да влиза необходимото количество въздух, но пък и достатъчно малки, за да не допуска насекомите и птиците. Те се поставят при стрехата под първия ред керемиди и осигуряват входа на въздушния поток за гарантиране на вентилацията на пространството между керемидите и фолиото.